System KSRG

KRAJOWY SYSTEM RATOWNICZO-GAŚNICZY

Założenia ogólne
Od 1995 roku zaczął funkcjonować w Polsce, zorganizowany przez Państwową Straż Pożarną, Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy, którego podstawowym celem jest ochrona życia, zdrowia, mienia lub środowiska poprzez: walkę z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi, ratownictwo techniczne, chemiczne i od 1997 roku również poprzez ratownictwo ekologiczne i medyczne.

Podstawowym założeniem w budowie systemu ratowniczo-gaśniczego było stworzenie jednolitego i spójnego układu, skupiającego powiązane ze sobą różne podmioty ratownicze, tak aby można było podjąć skutecznie każde działanie ratownicze.

Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG) stanowi integralną część bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, obejmującą w celu ratowania życia, zdrowia, mienia lub środowiska, prognozowanie, rozpoznawanie i zwalczanie pożarów, klęsk żywiołowych lub innych miejscowych zagrożeń. Konstrukcja systemu zakłada, że zasady realizacji podstawowych zadań ratowniczych są niezmienne i dostosowane do specyfiki wszelkiego rodzaju zdarzeń, również zdarzeń masowych lub klęsk żywiołowych, kiedy siły i środki ratownicze są niewystarczające, a organizacja działań ratowniczych wymaga modyfikacji priorytetów oraz dokonania uproszczeń w procedurach działania.

Funkcjonowanie KSRG regulują zapisy Ustawy o ochronie przeciwpożarowej i rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie szczegółowych zasad organizacji KSRG.

Krajowy System Ratowniczo–Gaśniczy organizowany jest na trzech poziomach:

• powiatowym,
  • wojewódzkim,
  • krajowym.

KSRG na szczeblu powiatu
Na poziomie powiatowym wykonuje się wszystkie podstawowe zadania systemu, związane z obszarem powiatu. Na poziomie powiatowym system ten tworzą następujące podmioty systemu:

• Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej,
  • jednostki ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu włączone do systemu,
  • Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego,
  • włączone do systemu inne służby, inspekcje, straże i instytucje,
  • specjaliści ds. ratownictwa włączeni do systemu na podstawie umowy cywilno-prawnej.

Starosta na obszarze powiatu określa zadania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, koordynuje jego funkcjonowanie i kontroluje wykonywanie wynikających stąd zadań, a w sytuacjach nadzwyczajnych zagrożeń życia, zdrowia lub środowiska – kieruje tym systemem.

Starosta wykonuje w/w zadania przy pomocy Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Jednostki włączone do KSRG
Na terenie powiatu dąbrowskiego Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG) tworzą następujące podmioty:

• Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej,
  • Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego,
  • 10 jednostek OSP.

Decyzją Komendanta Głównego PSP jednostkami naszego powiatu włączonymi do KSRG są:

• Ochotnicza Straż Pożarna Bolesław – gm. Bolesław,
  • Ochotnicza Straż Pożarna Radgoszcz – gm. Radgoszcz,
  • Ochotnicza Straż Pożarna Szczucin – gm. Szczucin,
  • Ochotnicza Straż Pożarna Słupie – gm. Szczucin
  • Ochotnicza Straż Pożarna Ujście Jezuickie – gm. Gręboszów,
  • Ochotnicza Straż Pożarna Hubenice-Kozłów – gm. Gręboszów
  • Ochotnicza Straż Pożarna Zalipie – gm. Olesno,
  • Ochotnicza Straż Pożarna Olesno – gm. Olesno,
  • Ochotnicza Straż Pożarna Mędrzechów – gm. Mędrzechów,
  • Ochotnicza Straż Pożarna Smęgorzów – gm. Dąbrowa Tarnowska,

Plan sieci podmiotów KSRG powiatu dąbrowskiego przedstawia ta mapa.

Na wyposażeniu tych jednostek znajduje się następujący sprzęt ratowniczy:

• 7 ciężkich samochodów gaśniczych (GCBA),
  • 6 średnich samochodów gaśniczych (GBA),
  • 10 lekkich samochodów ratownictwa technicznego (SLRt),
  • 1 samochód kwatermistrzowski (SLKw).

W jednostkach OSP Szczucin, Ujście Jezuickie, Olesno, Zalipie, Smęgorzów, Słupiec i Radgoszcz na wyposażeniu samochodów ratownictwa technicznego znajdują się zestawy tnąco-rozpierające. Dodatkowo jednostki OSP Radgoszcz, Ujście Jezuickie, Szczucin i Słupiec posiadają silnikowe łodzie ratownicze. Na wyposażeniu wszystkich jednostek OSP w KSRG jest po 4 komplety aparatów ochrony dróg oddechowych pozwalających na pracę ratowników w środowisku niebezpiecznym.

Jednostki współdziałające z KSRG
Zgodnie z założeniami KSRG jest wspierany przez inne podmioty. Na terenie powiatu system wspierają:

• Komenda Powiatowa Policji,
  • Stacja Pogotowia Ratunkowego,
  • Pogotowie Gazowe,
  • Pogotowie Energetyczne,
  • Pogotowie Wodociągowe,
  • Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska.

Poza w/w podmiotami wsparcie KSRG podczas działań ratowniczo-gaśniczych realizowane jest przez jednostki OSP nie włączone do KSRG.