Historia OSP

1

 2

Zalipie dnia, 26. 08.2009

Nazwa jednostki

OSP ZALIPIE

 

Rok powstania OSP

1928

Liczba członków: 44,  MDP: 9,  seniorzy: 24.

Adres jednostki

Zalipie 4a

33-263 Zalipie

Woj. małopolskie

Prezes: Stanisław Kruk syn Eugeniusza

Zastępca prezesa; Eugeniusz Dymon syn Stanisława

Naczelnik: Marcin Seruś syn Macieja

Skarbnik: Stefan Szlosek syn Stanisława

Sekretarz: Tadeusz Racia syn Henryka

 

Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Zalipiu.

Ochotnicza Straż Pożarna w Zalipiu została założona dnia 15 stycznia 1928 roku z inicjatywy ówczesnego Kółka Rolniczego w Zalipiu. W zebraniu założycielskim wzięło udział 23 członków straży. W tym dniu wybrano Zarząd

i Komisję Rewizyjną. W skład Zarządu weszli:

– Prezes Rodak Tomasz,

– Naczelnik Janusz Wojciech,

– Skarbnik Dymon Tomasz,

– Sekretarz Kluza Paweł, który w tym czasie był kierownikiem szkoły.

Od tego dnia notuje się zorganizowanie OSP w Zalipiu, pomimo tego, że działalność pożarnicza na terenie Zalipia, znana była w latach pierwszej Wojny Światowej. Zapiski w dokumentach świadczą o bardzo dużym zapale członków straży w życiu tej organizacji. Po zarejestrowaniu i złożeniu ślubowania, została założona księga protokołów, kronika jednostki i książka kasowa, które prowadzone są do dnia dzisiejszego i stanowią dokument historyczny jednostki. W roku 1932 wybudowano własną remizę o wymiarach 9 X 3,5 m.,była to szopa z podłogą obitą deskami i pokryta dachówką cementową.

17 Lipca 1934 roku tereny Powiśla Dąbrowskiego nawiedziła ogromna powódź, zostały przerwane wały Dunajca w miejscowości Konary i na rzece Wisła w Karsach. Po ustąpieniu wody straż brała udział z sikawką w oczyszczeniu studni na terenach powodziowych.

W roku 1935 za własne pieniądze oraz dotacji z gminy straż zakupiła nową sikawkę ręczną na dwa tłoki. W czasie okupacji hitlerowskiej działalność straży w Zalipiu znalazła się w stanie zastoju i uśpienia, wielu druhów powołano do wojska. W drugim roku okupacji, na rozkaz władz okupacyjnych zaczęto organizować nowe życie OSP. Nadzór nad strażami powierzono Urzędowi Gminy w Bolesławiu.

W roku 1942 w Niecieczy przeprowadzony został kurs naczelników OSP, w którym uczestniczył naczelnik OSP Zalipe dh. Dymon Józef. Swoim doświadczeniem i zdobytymi wiadomościami dzielił się na szkoleniach członków tej jednostki. Z czasów okupacji hitlerowskiej zaprotokołowane jest tylko jedno zebranie, które odbyło się w dniu 20 maja 1943 roku w remizie OSP. Obecnych było 11 członków OSP, zebraniu przewodniczył naczelnik dh. Dymon Józef. Sprawdzono wtedy stan sikawki i mundurów. Pomimo ciężkich czasów stwierdzono, że sprzęt i mundury są należycie zadbane.

Pierwsze zebranie po drugiej Wojnie Światowej odbyło się 2 kwietnia 1945 roku, zebranie to zwołał prezes Kurpaska Zygmunt. Uczestniczyło w nim 11 członków. Celem zebrania było ożywienie działalności straży pod względem organizacyjnym i gospodarczym. W tym dniu zapisali się do straży: Wojtyto Marian, Sierak Stanisław, Kaczówka Piotr, Pieroń Stanisław i wielu innych członków.

W latach powojennych zaczęto organizować zabawy, choinki i zbiórki pieniężne, a zdobyte środki finansowe przeznaczano na odnowienie sprzętu pożarniczego i zakup nowych mundurów. Młodzież chętnie wpisywała się do tej organizacji.

W 1949 roku zostało wykonane podwozie pod sikawkę, natomiast w roku 1954 straż otrzymała pierwszą motopompę używaną, którą wyremontowano za 700zł.

W roku 1955 rozpoczęto gromadzenie materiałów na nową remizę, której budowę rozpoczęto w 1957 roku, a jej poświęcenie odbyło się już dnia 14 lipca tego samego roku.

19 maja 1963 roku OSP Zalipie otrzymała pierwszy typowy samochód strażacki z pełnym uzbrojeniem, również w tym dniu przekazany został sztandar wyhaftowany przez artystki z Zalipia.

W latach 60- tych została założona żeńska drużyna, która otrzymała własną motopompę i mundury. Drużyna ta często brała udział w zawodach zdobywając pierwsze miejsca. Przy OSP Zalipie istniała też młodzieżowa drużyna pożarnicza, która każdego roku brała udział w zawodach strażackich, zdobywając przodujące miejsca.

21 listopada 1990 roku rozpoczęto budowę nowego garażu przy obecnej remizie.

29 sierpnia 1992 roku OSP Zalipie brała udział w gaszeniu pożaru lasu w Podborzu. Akcja trwała dwa dni,  pożarem objętych było ponad 4 ha młodego lasu.
W dniu 3 marca 1992 roku Sąd Wojewódzki w Tarnowie wpisał OSP Zalipie do rejestru pod numerem 418 w dziale „A”.

Dnia 22 grudnia 1993 roku przywieziono granitową płaskorzeźbę św. Floriana, którą dnia 12 kwietnia 1994 roku wmurowano na ścianie frontowej remizy.

We wrześniu 1994 roku straż wzbogaciła się o krzesła i stoliki do świetlicy.

W listopadzie 1994 roku OSP otrzymała podwozie samochodu Jelcz do zabudowy.

17 maja 1995 roku odebrano ten samochód po wykonaniu nadwozia pożarniczego. 21 maja 1995 roku odbyła się uroczystość poświęcenia remizy i przekazania samochodu Jelcz.

W latach 1987 – 1989 druhowie z OSP Zalipie każdego roku brali udział w zawodach: gminnych, rejonowych i wojewódzkich zdobywając przodujące miejsca.

W dniu 8 października 1995 roku na zawodach wojewódzkich województwa tarnowskiego, które odbyły się w Jadownikach koło Brzeska drużyna z OSP Zalipie zajęła pierwsze miejsce i tym samym została wyznaczona do reprezentowania województwa tarnowskiego na zawodach krajowych.

Zawody krajowe odbyły się w dniach 21-22 września 1996 roku w Częstochowie. Drużyna z Zalipia zajęła 34 miejsce.

Doceniając osiągnięcia jednostki z Zalipia, Komendant Rejonowy PSP wystąpił do Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z wnioskiem o włączenie OSP Zalipie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Decyzją nr 43/32/KSRG z dnia 30 kwietnia 1997 roku Komendant Główny PSP włączył OSP Zalipie w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

W lipcu 1997 roku w naszym kraju wystąpiły intensywne opady deszczu następstwem czego były powodzie. Poziom wody na rzekach Powiśla Dąbrowskiego osiągnął stan dotychczas niespotykany, wiązało się to z zagrożeniem przerwania wałów. Jednostka OSP Zalipie w dniach 8 – 21 lipca brała udział w działaniach zabezpieczających na terenach zagrożonych.

W celu poprawy wyposażenia, jesienią 2001 roku ze środków własnych jednostki i dotacji Gminy Olesno zakupiony został samochód pożarniczy Mercedes, który   dostosowano do działań ratownictwa technicznego.

Latem 2001 roku wysoka fala na rzekach Powiśla ponownie zagrażała mieszkańcom naszego powiatu. Na każde wezwanie Powiatowego Stanowiska Kierowania w Dąbrowie Tarnowskiej, OSP Zalipie uczestniczyła w działaniach zabezpieczających na terenach zagrożonych.

W dniu 27 września 2004 roku w miejscowości Breń-Podborze gmina Olesno miał miejsce pożar stodoły gospodarstwa rolnego „Wielopolanka”. Był to największy pożar w powiecie dąbrowskim od czasu drugiej Wojny Światowej. OSP Zalipie w dniach 27-28 września brała udział w akcji gaszenia tego pożaru.

W 2008 roku OSP Zalipie obchodziła jubileusz 80–cio  lecia powstania jednostki co było okazją do wręczenia odznaczeń zasłużonym druhom. W okresie letnim tego samego roku odbyły się zawody w sporcie pożarniczym na szczeblu gminnym gdzie drużyny seniorów oraz juniorów z OSP Zalipie okazały się bezkonkurencyjne zajmując pierwsze miejsca. Drużyna juniorów podkreśliła swoje wyszkolenie również na zawodach powiatowych nie dając szans innym uczestnikom ponownie zdobywając puchar.

16144653_396613387341055_574355113_n

16176429_396613407341053_899561260_n